preloder
Čo je to kryptomena?

Mena ktorá nemám fyzickú podobu. Jedná sa o digitálnu menu implementujúcu základy kryptografie v kombinácií s decentralizovaným spôsobom distribúcie peňazí cez internetové protokoly. V skratke možeme teda kryptomenu definovať ako decentralizovaný digitálny hotovostný systém bez centrálneho subjektu (centrálnej banky, hlavného servera alebo centrálnej autority/inštitúcie podobného charakteru).

Čo je to Bitcoin?

Bitcoin je prvá, najznámejšia a najrozšírenejšia kryptomena vo svete, ktorá vznik siaha do roku 2007. V januáry 2009 bola uvedená do obehu. Jej zakladeteľom je osoba alebo skupina s pseudonymom “Satohi Nakamoto”. Bitcoin je prvý a dnes najväčší globálny blockchain založený na transparentom otvorenom systéme pre finančné platby s vysokou odolnosťou proti cenzúre, vonkajším nátlakom a geopolitickej manupulácií. Je to matematický systém ktorá je absolutne neutrálny k všetkým jeho použivateľom. Táto definícia dnes vystihuje Bitcoin SV (BSV) ako Bitcoin (BTC) či Bitcoin Cash (BCH) ktorých komunity sa vybrala odlišným smerom, nekompaktibilným s víziou popísanou v originálnom dokumente Bitcoin White Paper.

Čo sú to Altcoins?

Altcoins je pomenovanie všetkých ostatných digitálnych aktív v kryptosvete, ktoré prišli na trh po vzniku Bitcoinu. Pomenovanie altcoins by sme mohli preložiť aj ako “alternatívne mince” ktoré majú v mnohých prípadoch rôzne využitie a cieľ existencie. 

Čo je to Bitcoin White Paper?

Je niekoľkostranový dokument vydaný 31. Októbra 2008. Jeho autorom je Satoshi Nakamoto. Dokument popisuje revolučnú technológiu ktorá reprezentuje prvý peer-to-peer decentralizovaný finančný systém. Peniaze sídliace na internete umožňujú on-line platby bez nutnosti tretích strán a sú vytvorené mimo regulátorskeho prostredia bez schopnosti a priameho vplyvu vlád či finančných korporácií. 

Čo je to Blockchain?

V princípe ide o digitálnu, z pravidla nemennú databázu sídliacu v digitálnom prostredí, ktorá často krát nesie prvky decentralizácie v spojitosti s prvkami kryptografickej ochrany.

Aké sú výhody kryptomeny?

– Protokol digitálne meny je stráženy žložitým algoritmom, ktorý automaticky analyzuje aký obnos peňazí sa v priebehu určitého časového obdobia emituje do obehu. Kryptomena nepozná infláciu ako bežne FIAT meny. To jej dáva značnú výhodu na finančnom trhu. Počet mincí v obehu nie je možné navýšiť u väčšiny kryptomien. Napríklad v prípade Bitcoinu je možné vytvoriť maximálne 20,999,999.9769 mincí, pričom posledná minca by mala byť podľa odhadov uvedená do obehu v roku 2140.
– Poplatky za transakcie sú výrazne nižšie ako pri bežných FIAT menách.
– Kryptomena nepozná hranice či regulácie a presun peňazí z jedného konca sveta na druhý je možne robiť jednoduchou operáciou v priebehu niekoľkých sekúnd. Hovoríme teda o celosvetovej mene dostupnej kdekoľvek na svete kde je internetové pripojenie.
– učet používateľa nie je spojený s jeho identitou. Zatiaľ čo tok transakcií je možné sledovať, keďže väčšina krypto mien disponuje transparentným systémom databáz, nie je nutné s týmito adresami spájať svoju identitu. Dnes už však existujú aj kryptomeny, ktoré je takmer nemožné vystopovať a anonymita užívateľa ako aj tok transackií je extrémne vysoký.

Prečo sú kryptomeny a blockchain technologie dôležité?

S príchodom internetu a jeho širokou adopciou vo všetkých odvetviach súčasného systému sme boli svedkami rapídnych zmien v spôsobe akým dnes komunikujeme, držíme a pracujeme s informáciami. Príchodom kryptomien a blockchain technológií už dnes môžeme vidieť vplyv akým menia súčasný systém a nezvratne zlepšujú a zjednodušujú procesy v bankovníctve, poisťovníctve, IT, logistike, obchode, zdravotníctve a rade ďalších odvetví, vrátane zábavného priemyslu či v odvetviach spojených s autorskými právamy, sociálnym či korporatným právom a pod. Bitcoin reprezentuje technologickú revolúciu a globálny peňažný systém ktorý nie je možné ignorovať. Vlády celého sveta rovnako ako nadnárodné korporácie a celý finančný sektor skôr či neskôr budú musieť adoptovať základy blockchain technológie, inak bude ich budúca existencia neistá.

Čo je to decentralizácia?

Decentralizácia je proces pri ktorom aktivity komunity (hlavne v prípade tých ktoré majú strategické plánovanie a výkonnú moc) sú rozdelené a delegované mimo centrálneho bodu alebo autority. Decentralizácia sa stala základným kameňom technologických riešení v blockchain priemysle. Jednou z najznámejších decentralizovaých sieti poznáme pod názvom uTorrent.

Čo je to ICO?

Ide o obdobu tradičného IPO (Initial Public Offering) ako poznáme z akciových trhov. ICO (Initial Coin Offering) je spôsob získavania finančných prostriedkov pomocou predaja vopred daného počtu kryptomincí alebo tokenov za určite časom limitované obdobie. Takýto spôsob výberu finančných prostriedkov sa stal veľmi populárnym a rýchlym spôsobom zhromažďovania kapitálu pre start-up spoločnosti zameriavajúce sa na vývoj blockchainov bez dohľadu regulátorov. 

ICO môžu byť jednoducho definované ako neregulované cenné papiere. Takéto zákonom neregulované cenné papiere môžu mať v budúcnosti dopad na spoločností ktoré sa vyberú touto cestou zhromažďovania finančných prostriedkov pre vlastne projekty. Budúcnosť ICO je preto otázna, rovnako ako aj spôsob akým budú regulátory v jednotlivých krajinách k takejto forme investícií pristupovať. 

Aký je rozdiel medzi Bitcoin (BTC) a Bitcoin Cash (BCH)?

Bitcoin BTC je označenie prvej kryptomeny ktorá vznikla začiatkom roku 2009. Vzhľadom na dlhoročné spory Bitcoin komunity ohľadom spôsobu škálovania a vývoja kódu sa v roku 2017 Bitcoin rozdelil na Bitcoin (BTC) a Bitcoin Cash (BCH). Bitcoin BTC si ponechal rovnaké meno avšak aplikoval soft fork vďaka ktorú zasiahol do základného kódu s dôvodu implementácie SegWit, aby neskôr mohol implementovať Lightning Network, zatiaľ čo zvyšok komunity sa pomocou hard forku rozhodol pokračovať podľa originálnej vízie zakladateľa Satoshi Nakamota a škálovať Bitcoin priamo na blockchaine pomocou zväčšovania kapacity blokov.

Zatiaľ čo Bitcoin (BTC) ma sústredených developerov kódu okolo skupiny Bitcoin Core, Bitcoin Cash (BCH) má viac ako sedem rôznych individuálnych skupín ktoré prispievajú k práci na sieti. Väčšina z nich predtým pracovala na Bitcoin (BTC). Vízia Satoshiho Nakamota o globálnych elektronických Peer 2 Peer peňazí dnes žije na blockchaine Bitcoin Cash (BCH), ktorého popis nájdete v Bitcoin White paper.

Čo je to token?

Krypto-token reprezentuje konkrétne obchodné aktívum alebo nástroj v digitálnom priestore známy predovšetkým z blockchain projektov. Tokeny fungujú ako transakčné jednotky v danom blockchaine.