preloder

Je Dr. Craig S. Wright naozaj Satoshi Nakamoto

Ako postupovať pri investovaní do kryptomien a tokenov
May 19, 2018
Svetlá budúcnosť spoločnosti Ripple a XRP tokenu
April 18, 2019

V Decembri 2015 unikla na verejnosť dosť masívna správa o Dr. Craigovi S. Wrightovi. Za týmto článkom stojí WIRED a jeho autor Gizmodo. Pred tým ako ale došlo k samotnému zverejneniu tejto informácie bol údajne Craig Wright finančne vydieraný, s najväčšou pravdepodobnosťou jeho bývalým zamestnancom ktorý hackol jeho počítač a skopíroval značnú časť dokumentov a emailov. Vydieranie však nešlo požadovaným smerom a tak informácia presiakla na povrch v podobe článku ktorý bol zverejnený koncom roka 2015. Následne sme boli svedkami súkromného aj verejného dokazovania identity Satoshiho Nakamota.

Craig dodnes širokej verejnosti nepredložil relevantný dôkazy o tom, že drží privat key Satoshiho Nakamota, rovnako tieto tvrdenia ani nikdy nevyvrátil. Zatiaľ čo množstvo extrémne skeptických nadšencov komunity ho považuje za klamára, jeho vzdelanie, množstvo akademických diplomov, ako aj veľmi podrobné informácie z historické vzniku a vývoja Bitcoinu z neho stále robia vysoko pravdepodobného adepta na osobu, ktorá by celkom reálne mohla stáť za tvorbou Bitcoinu.

Jon Matonis, spoluzakladateľ a prvý riaditeľ Bitcoin Foundation pozná Craiga do Marca 2010. Presne o 6 rokov neskôr, koncom Marca 2016 bol sám svedkom súkromnej dôkazovej prezentácie ktorá ho viedla k presvedčeniu, že Craig je aj napriek skeptickým ohlasom tvorca Bitcoinu. Craig počas stretnutia v Londýne potvrdil svoje vyhlásenie dôkazmi, ktoré Jon vysvetlil ako sériu potvrdzujúcich dôkazov nesúcich kryptografický, sociálny a technický aspekt dokazovania Satoshiho identity.

Ian Grigg, ďalšia významná postava v Bitcoin svete presne 2. Mája 2016 vyjadril na základe svojich znalostí podložených vlastnými dôkazmi presvedčenie, že Dr. Craig S. Wright je Satoshi Nakamoto a Bitcoin vytvoril v spolupráci s ďalším členom tímu Davidom Kleimanom, forenzným počítačovým vyšetrovateľom ktorý zomrel v roku 2013. V neposlednom rade osobností ktoré potvrdili totožnosť Satoshi Nakamota nie je nik iný ako Gavin Andresen. Kľúčová postava ktorú nová generácia kryptonadšencov pravdepodobne vôbec nepozná. Po svojom vyhlásení sa radšej stiahol do úzadia, keďže jeho slová neboli prijaté s nadšením a verejnosť požadovala verejný dôkaz o tom, že Dr. Wright naozaj drží private keys. Ten nebol verejnosti nikdy poskytnutý.

Dr. Wright dnes pôsobí ako hlavný vedec v spoločnosti nChain ktorá sa rýchlo rozrastá do serióznych rozmerov s viac ako 100 technickými pracovníkmi. Samotný príbeh dokazovania identity Satoshiho je omnoho komplikovanejší ako sa bežnému čitateľovi môže zdať. Pre plnú verziu tohto článku pokračujte prihlásením sa do CRYBA Newsletter

*Sledujte nás na našom Facebook, YoutubeTwitter alebo Instagram účte. Pre prihlásenie do nášho mesačného newslettra pokračujte na stránku predplatné.*