preloder

Bitcoin vs. Bitcoin Cash – Niekoľko dôležitých faktov

EOS, Blockchain tretej generácie o ktorom nik neinformuje
March 27, 2018
Bitcoin Cash upgrade a spôsob spustenia EOS.IO
May 17, 2018

Málo kto si dnes pamätá vznik Bitcoinu. V roku 2009 bol Bitcoin spustený s 32 MB blokmi. 1 MB limit bol implementovaný ako dočasné riešenie po diskusií Satoshiho s Hal Finneyom a ďalšími developermi, kvôli spamovaniu Bitcoin siete, ktorá v tom čase fungovala len na približne 100ke počítačov.

Už len tento jediný fakt vás musí upozorniť na umelo vytvorený problém s veľkosťou blokov. Tie mali v tom čase ohromnú veľkosť 32 MB a aj v dnešných podmienkach by sme mali množstvo miesta pre príliv nových používateľov bez vysokých transakcií či zdĺhavých prevodov. 1 MB bloky boli umelo vytvorená zábrana ktorá mala byť s vyššou podporou siete odstránená. K tomu ale za celé tie roky nikdy NEDOŠLO! Za celých 9 rokov existencie BTC sa to nikomu nepodarilo. Satoshi Nakamoto mal jasnú víziu celosvetovej adopcie a využiteľnosti Bitcoinu do rozmerov omnoho väčších ako platobný systém VISA. Bitcoin mal byť digitálna mena ktorú môžeme využívať v bohatých, rovnako ako aj v chudobných krajinách sveta. 32 MB bloky boli výborný začiatok tejto cesty a ignorácia dnešných developerov, ktorí zabudli na predošlé fakty je priam zarážajúca. Jún 2017 bol v tomto zlomový a ukázal ako veľmi developeri podcenili vtedajšiu situáciu o ktorej vedeli pár rokov dopredu.

V tomto momente je ale jasné, že sa obe komunity rozdelili a rozhodli ísť vlastným smerom. Čo bolo do istej miery aj potrebné a trh si bude mať možnosť skôr či neskôr vybrať medzi BCH a BTC. Zarážajúcim faktom ktorý je dnes hlboko ignorovaný je tiež angažovanosť množstva rôznych developerských Bitcoin skupín v Bitcoin Cash ekosystéme. Medzi ne patria Bitcoin ABC, Bitcoin Unlimited, Bitcoin XT, Parity, Bitprim, nChain a zopár ďalších. Bitcoin Cash ma momentálne 8 rôznych tímov pracujúcich na kóde a dva krát ročne plánovaný upgrade (prvý bol v Novembri 2017) zatiaľ čo väčšina developerov z BTC je zoskupená okolo spoločnosti Blockstream.

V krátom zhrnutí si zopakujme zopár jednoduchých faktov ohľadom Bitcoin Cash:

⦿ Osem samostatných tímov pôvodných bitcoin BTC developerov pracuje momentálne na Bitcoin Cash
⦿ Silnými podporovateľmi Bitcoinu Cash sú dobre známe osobnosti ako Calvin Ayre (Kanadský entrepreneur), Roger Ver (prvý bitcoin investor na svete), Rick Falkvinge (IT investor a zakladateľ Swedish Pirate Party), Jihan Wu (zakladateľ Bitmain a najväčší bitcoin miner v Číne), Craig Steven Wright (Chief Scientist nChain a potencionálny Satoshi Nakamoto) a v neposlednom rade Jeff Berwick (Chief editor Dollar Vigilante). Všetko osobnosti ktoré sú v kryptokomunite dlhoročnými prispievateľmi.
⦿ Gavin Andresen (zakladateľ Bitcoin Foundation) bol taktiež posledné dva mesiace aktívny developerom Bitcoin Cash a tiež prehlásil nasledovné: “Bitcoin Cash je presne to, na čom som začal v roku 2010 pracovať”
⦿ Bitcoin White paper nesie názov “A peer to peer Electrocin Cash system”, nie “Store of Value” aký prezentujú Bitcoin Core developeri. Bitcoin Cash je P2P peňažný systém bez Segwit či Lightning Network.

Koncom februára sa konala konferencia v Mexickom Acapulco s názvom Anarchapulco 2018. Ide o prvú a najväčšiu medzinárodnú anarcho-kapitalistickú konferenciu svojho druhu na svete. Podľa plánovaného programu v nej mala prebiehať debata zástancov oboch Bitcoin táborov (BTC a BCH) na ktorú sa väčšina hostí mimoriadne tešila. Z neznámych dôvod ale všetci traja zástupcovia Bitcoin BTC svoju účasť na poslednú chvíľu zrušili bez uvedenia dôvodov, čo samozrejme opäť potvrdilo obavy ohľadom smerovania BTC. Aký bol naozajstný motív všetkych zástupcov BTC komunity zrušiť účasť na tejto konferencií nie je dodnes jasný. Rozhodne ale šlo o výbornú príležitosť na konštruktívnu debatu na neutrálnej pôde ktorá nebola využitá.

Bitcoin bol pôvodne založený ako decentralizovaná globálna mena, kde jednou z aplikácií ktorú táto sieť ponúka je kryptomena “bitcoin” s ktorými môžete platiť kdekoľvek na svete. Dnes však nik nechce svoje bitcoini míňať, pretože ich hodnota rastie neuveriteľne rýchlo a ako platidlo v globálnom meradle sa z technických dôvodov bohužiaľ neosvedčil. BTC sa tak pomaly stáva skôr komoditou a držiteľom hodnoty. Jeho funkcionalita je otázna, rovnako ako aj jeho budúcnosť. Už dnes je jasné, že Bitcoin Cash je omnoho rýchlejší a viac využívaný pre business ako originálny Bitcoin. Táto téma je veľmi kontroverzná a vyvoláva veľa emócií z oboch táborov. Bude preto náramne zaujímavé sledovať vývoj kryptotrhu v budúcom roku a spôsob ako sa s tým voľný trh popasuje.

*Sledujte nás na našom Facebook, YoutubeTwitter alebo Instagram účte. Pre prihlásenie do nášho mesačného newslettra pokračujte na stránku predplatné.*